Cześć wszystkim! W naszej dzisiejszej lekcji zajmiemy się nazewnictwem dni tygodnia oraz miesięcy. Od tej właśnie lekcji będziecie już potrafili powiedzieć koledze, kiedy uczycie się niemieckiego oraz którego dnia macie czas na spotkanie. Niezbędne, prawda? 😊 A więc dobrze, przejdźmy teraz do rzeczy.
Zacznijmy może od dni tygodnia. W języku niemieckim nazywamy je Wochentage. Jest to tak zwana „zbitka” wyrazowa, która pogodzi od dwóch słów. Pierwszy człon pochodzi o słowa die Woche, czyli tydzień. Drugi zaś od słowa der Tag, czyli dzień.
Montag - poniedziałek Dienstag - wtorek Mittwoch - środa Donnerstag - czwartek Freitag - piątek Samstag - sobota Sonntag – niedziela
W języku niemieckim, tak samo jak w polskim wyróżniamy słowo weekend, dla określenia soboty i niedzieli (a w sumie to jeszcze i piątku po skończonej pracy 😊) po niemiecku jest to das Wochenende.
Jeśli już znamy dni tygodnia, to musimy się teraz nauczyć, jak powiedzieć, że coś robimy w dany dzień.
am Montag - w poniedziałek am Freitag - w piątek
Teraz przed nami druga część lekcji, poświęcona miesiącom – der Monat – miesiąc
der Januar - styczeń der Februar - luty der März - marzec der April - kwiecień der Mai - maj der Juni - czerwiec der Juli - lipiec der August - sierpień der September - wrzesień der Oktober - październik der November - listopad der Dezember – grudzień
Obowiązuje tutaj podobna zasada, jak przy dniach tygodnia. Musimy dodać odpowiedni przyimek, żeby powiedzieć, że coś ma miejsce w danym miesiącu. Jednak, żeby nie było za prosto, jest to inny przyimek.
im Januar - w styczniu im Juni - w czerwcu
Dziękuję Wam za obecność w dzisiejszej lekcji. Wiedza w „pigułce” oraz ćwiczenia do tego tematu czekają na Was w pliku PDF.
Bis bald!
Commenti